V příštím roce oslavíme již 30 let úspěšného fungování mládežnického týmu.

Založení oddílu: 1988 pod názvem TJ OLYMPIONIK Cheb, od roku 2016 jsme                  PROFI SPORT Cheb z.s.                                                                                            Sporty, které jsme ve své historii provozovali: atletika, cyklistika, florbal, házená a triatlon.                                                                                                                     Významné uspořádané závody: 2009 – silniční MČR mládeže, 2010 – silniční Český pohár.                                                                                                                        Pravidelně pořádáme závody horských kol Chebské sprinty a Chebský duatlon, Chebské sprinty jako Mistrovství Karlovarského kraje v této disciplině.

První největší úspěchy sahají již do let 1991-1993, kdy tým atletiky pod vedením trenéra Petra Fialy nejprve uspěl v soutěži mladších žákyň družstev a stal se vítězem krajské soutěže. Následně získali ve starším žactvu na MČR  medaile v atletice v běhu na    1.500 m Markéta Tejklová první místo, na 60 m  Michal Poláček druhé místo a třetí na 800 m a Petr Fabanka druhé místo na 800 m.
V házené žákyň zvítězilo družstvo v celorepublikové soutěži a patřilo několik let do republikové špičky pod vedením trenéra Miroslava Sabadina. Po odchodu pana Sabadina z našeho týmu tento oddíl zanikl.

Začátek nového století přinesl velký rozmach cyklistiky, zejména horských kol.
K atletice přibyl oddíl cyklistiky a bylo jen otázkou času, kdy vznikne oddílu triatlonu. Byl to ve skutečnosti jeden oddíl, který se věnoval těmto třem sportovním disciplinám s členskou základnou kolem třiceti dětí a deseti dospělých, kteří také absolvovali triatlony.

Přechod do druhého desetiletí nového století byl zlomový pro tým ze dvou důvodů. Prvním bylo dvouleté studium trenéra Petra Fialy na FTVS UK Praha trenérství cyklistika I. třída. Druhým zřízení Sportovního centra mládeže při TJ OLYMPIONIK Cheb Českým svazem cyklistiky za výsledky a práci s mládeží, tím vstup do republikové cyklistiky. Práce s mládeží celého kraje byla sice náročná, ale vynikající parta dokázala táhnout společně.

Důležitý byl i přechod z horských kol na další discipliny silnice, dráha a doplňkově cyklokros.

To také přineslo první společné ovoce nejen v individuálních úspěších, ale i v rámci centra mládeže – 3. místo v Přeborech SCM na dráze Praha Motol a 2. místo v Přeborech SCM horských kol Pec pod Sněžkou rok 2013. Právě všestrannost naší přípravy vedla k dalším úspěchům našeho týmu a k výkonnostnímu růstu dalších oddílů mládeže v kraji.

Jen z Letní olympiády mládeže má Karlovarský kraj více než desítku „cyklistických“ medailí.

Největší úspěchy cyklistiky sahají do roku 2006, kdy se nejprve prosadila Dana Fialová na republikových cyklistických mistrovství juniorek, zde si přivezla dvě stříbrné medaile ze silnice, sadu všech tří medailí z dráhy a ještě bronz z horských kol. Následovalo vítězství v závodě dráhového EP, ME na dráze Gent a finálové osmé místo v disciplině scratch (hladký závod). Vyvrcholením bylo šestnácté bodované místo na MS silnice ve SPA.

Na tyto výsledky navázala Irena Klingorová z K. Varů, která měla zájem se zapojit do naší přípravy v triatlonu a Xterra závodech. Nejprve to byla vítězství v krajských závodech horských kol. Následný přechod na triatlon přinesl Ireně vítězství v republikových závodech, medaile z EP a účast na závodech na Xterra World Championship na Hawaii a ve své kategorii třetí místo.

V týmu byla řada dalších nadějných a talentovaných sportovců jako například Ondřej Sýkora, který se dokázal prosadit mezi nejlepší na ČP horských kol, bohužel svoji kariéru většinou ukončili v kategorii kadetů. Důvody byly různé – škola, náročnost tréninků, nepodpora rodičů atd.

Fotka uživatele PROFI SPORT CHEB.

Proto dalším úspěšným cyklistou byl až Petr Fiala ml., který nejprve v žácích na MČR horských kol obsadil čtvrté místo. Následoval přechod na dráhu a silnici s celou řadou úspěchů, od medailí a mistra ČR na dráze, druhé místo na silnici v kategoriích kadetů a následně juniorů, účast na ME a evropské olympiádě mládeže EYOF. Z dětské olympiády mládeže LODM si přivezl Petr z Tábora a o dva roky později z Olomouce vždy stříbrnou medaili. Petr byl členem reprezentačního družstva od kadetů až po kategorii mužů U23 let a v současné době závodí za kontinentální tým mužů AC Sparta Praha, kde dokázal zvítězit v závodě ČP mužů kategorie elite a také v kategorii U23.

Na tyto výsledky navazují v současné době dorůstající mladí cyklisté. Prvním je Miroslav Svatek, který přišel do týmu ve čtrnácti letech a za dva roky se dokázal prosadit na MČR, kdy zvítězil v omniu na dráze kategorie kadeti, následně se probojoval až do reprezentačního týmu juniorů. V této kategorii získal další republikové medaile včetně bronzu na olympiádě mládeže v Olomouci. Míra je také člen týmu AC Sparta Praha kategorie muži U23 let.

Zatím nejúspěšnější byl pro tým rok 2015, kdy k Petrovo vítězství prvním rokem v mužích ČP elite a medailím Míry přidaly kadetka Anežka Nováková vítězství v ČP a medaile z MČR na dráze a v horských kolech a žák Dominik Fiala přivezl z MČR dalších 5 medailí z dráhy.

Následují úspěšní, věkově junioři – Karel Tyrpekl, který je dlouholetým členem našeho týmu od mladšího žactva. Po zdravotních problémech se opět vrátil do republikové špičky, dokonce do reprezentace a na silničním MČR si dojel v roce 2017 pro stříbrnou medaili. Byl v širším reprezentačním družstvu na MS silnice. Druhým juniorem je David Zadák, který sice nebyl členem našeho týmu, ale využíval naší tréninkovou přípravu v kategoriích žactva a dorostu. David si přivezl mistrovské tituly ve třech disciplinách z dráhy, silnice i cyklokrosu, na olympiádě mládeže v Olomouci měl na krku dvakrát zlato a jednou stříbro. V kategorii juniorů to dotáhl až na 11. místo na MS v Novém Městě – horská kola.

Vycházející hvězdičkou týmu je teprve desetiletý Tadeáš Mansfeld, který v tomto roce vybojoval bronzovou medaili na MČR horských kol.

V nové sezóně 2018 bude závodní tým (vybraní členové) objíždět všechny závody ČP na dráze, silnici a horských kolech.

Cyklistika patří k nejnáročnějším sportům na přípravu nejen tréninků, ale také pomůcek, které jsou důležitou součástí naší práce s mládeží.                                           Pro náš tým je v současné době důležitá široká členská základna talentované mládeže a péče o „vyrůstající“ trenéry, kdy nám jde zejména o zabudovanou sportovní všestrannost mládeže a jejich dobrou výchovu.

Bohužel jsme jedním z mála úspěšných oddílů, který pro svoji činnost nemá odpovídající podmínky. Jako jeden z mála týmů nevyužíváme drahou zahraniční přípravu v teple, a přesto řadou navazujících soustředění a pravidelnou tréninkovou koncepcí dokážeme mládež připravit až do reprezentace juniorů a mužů.

Děkujeme všem trenérům za práci, kterou dobrovolně a ve svém volném čase v našem týmu vykonávají ve prospěch mládeže:

Petr Fiala st. a ml., Aleš Novák, Karel Černý, Vladimír Mansfeld, Václav Hrstka, Karel Tyrpekl st., Vladimír Halbich, Diana Golská, Tomáš Weiszdorn, Petr Hodina, Víťa Šubrt, Dana Fialová, Eva Fialová, Markéta Benešová, Kristina Zbuzeková, Jaroslav Svatoň, Vilém Řepa, asistenti Karel Tyrpekl ml., Honza Nachmuller, Dominik Fiala, Kačka Černá a řada dalších rodičů, kteří v rámci tréninků svých dětí pomáhají také nejen jako doprovod.