Jak je to s tréninkem v tomto období?
Jaro s prvními závody se pozvolna blíží. Zatímco většina profesionálů už má za sebou kompletně celou přípravu a již pravidelně závodí, většina z vás teprve hltá objemové kilometry a dovršuje etapu přípravy před prvními závody. Jak tedy správně dovršit trénink a přípravu před prvními závody?
Základem vytrvalostního, tedy cyklistického výkonu je správná a ekonomická funkce organismu. Je to především váš metabolismus, který správným systémem tréninku můžeme vytrénovat tak, že dokážete i při minimálních časových možnostech na vaše sportování zvládnout i mnohonásobně těžší závodní nasazení, než byste čekali. Nesmíte však zapomenout, že potřebujete i vysoký výkon, který přichází zejména s počtem najetých kilometrů ve vašich nohou.
Každý z vás si nejednou zajisté řekl: Proč bych měl na kole trávit tolik času? Bude mi to k něčemu užitečné, nemrhám jen zbytečně časem? Ti, kteří se systematicky připravovali po celou zimu, čeká jedna z nejdůležitějších etap přípravy, která završuje etapu přípravy před zahájením sezóny. Jde zejména o to, co nejúčinněji převést natrénovaný objem a fyzickou připravenost organismu do speciálního zatížení na kole. Odměnou pak je pozvolný nástup formy a dobré cyklistické výkonnosti. Ti, kteří se teprve teď probudili z dlouhého zimního spánku, mají poslední možnost zachránit, co se dá a v poslední chvíli tělo připravit na vytrvalostní cyklistický výkon.
Na rozdíl od zimních měsíců dojde ke zvýšení objemu i intenzity. Snahou bude zejména vybudovat vytrvalostní základ, který bude základem pro další etapy tréninku na kole. Do zatížení budeme pozvolna přidávat prvky zintenzivňující celý tréninkový proces a připravovat tělo na ty prvky, které budeme využívat při závodech.
Hlavní tréninkovou náplní je rozvoj a vybudování silného aerobního systému. Náplň objemového tréninku, povětšinou zábavně stráveného, hlavně ve skupině dalších cyklistů, tvoří mírná až střední intenzita, která by se měla střídat fártlekovou metodou tak, aby svižnější jízda ku volnější periodě byla jedna ku dvěma, aby se tělo zbytečně nepřepnulo. Při vytrvalostním tréninku dochází k cílenému zvýšení aerobní schopnosti organismu a celkově byste na sobě měli pozorovat lepší odolnost vůči pravidelnému zatížení, zlepšení trénovanosti a fyzické připravenosti.
Pro cílenou přípravu v jarních měsících doporučuji tří, či čtyřdenní tréninkový cyklus s jedním dnem volna, kde se od kola odreagujete a plně si odpočinete. Volné dny směřujte vždy na den pracovního vytížení a největší část objemového tréninku volte na časově neomezený víkend. Pro ty, co toho nestihli přes zimu moc natrénovat, doporučuji vystupňovaný dvou až třídenní cyklus, opět vždy s jedním dnem volna. Náplň tréninkových jednotek bych doporučil zaměřovat nejen na rozvoj oblíbené vytrvalosti, ale neopomínat i intenzivnější tréninkové motivy tak, aby docházelo k harmonickému rozvoji výkonnosti cyklisty. Neopomíjejte ani trénink ve výkonnostně podobné skupině, který nemá mnoho z vás pro své pracovní vytížení šanci absolvovat. Skupina by měla být pro ideální průběh tréninku rovna vaší výkonnosti v ideálním složení 8-10 cyklistů (4-5 dvojic). Ve skupině se ideálně naučíte akceptovat změnu tempa a zlepšíte techniku jízdy.
Závěrem si tedy zapamatujte, že dlouhé hodiny a kilometry, které najedete před prvními závody, pomůžou nejen ke zvýšení aktuální výkonnosti a ekonomiky organismu, ale budou pilířem pozdější vysoké výkonnosti po celou sezónu.